

Krása a radost ze života mají mnoho společného. Je skvělé vytvářet si vlastní rituály, abychom měli ze sebe dobrý pocit. Ráno si dát vodu s mátou, zůstat o minutu déle v posteli a protáhnout se, večer se alespoň 3 minuty usmívat, abyste projevili vděčnost za všechno, co se vám v daný den stalo... Zdá se vám to příliš? Je to spíše minimum - tyto návyky vám pomohou žít přítomností a lépe se soustředit na sebe i na ostatní. Život rychle ubíhá, máme spoustu povinností a když se soustředíme na negativní věci více než na pozitivní, přicházíme o radost ze života. Můžete to pozorovat i na stavu pleti, únavě a někdy kolísání hmotnosti.

Můžeme ovlivnit stav naší pleti a celkovou životní pohodu správnou výživou? Určitě ano! Pojďme se podívat, na co se zaměřit a jak zvolit správné doplňky stravy. Pokud máte problémy s pokožkou, například akné, stojí za to věnovat pozornost následujícím faktorům:
- Intestinální těsnost
- Hormonální poruchy
- Problémy s čištěním
- Nesnášenlivost potravin
V případě „děravých střev“ pronikají toxiny a nestrávené zbytky potravy do krevního řečiště, což zhoršuje zánětlivost. Zde se doporučuje provést test zonulinu ve stolici nebo v krvi pro posouzení těsnosti intestinálního epitelu. Užitečným testem je měření laktoferinu; jeho zvýšená hladina indikuje zánět. Lze také změřit kalprotektin, což pomůže kromě diagnostiky určit obecná onemocnění střev nebo syndrom dráždivého tračníku. Střevní dysbióza může postihovat až 54 % lidí s kožními problémy.

Odkud pocházejí střevní problémy, které často ovlivňují naši krásu? Žijeme ve stálém stresu a často nevíme, jak s ním zacházet. To je jeden z výraznějších faktorů ovlivňujících funkce střevní bariéry. Co dalšího tyto funkce ovlivňuje? Potraviny, které často považujeme za zdravé, jako jsou některé obiloviny, mléčné výrobky, rostlinné oleje a již méně zdravý cukr. Škodí i přílišná hygiena a častá dezinfekce okolních povrchů, paraziti, přemnožení kandidózy, konzumace alkoholu a spousta toxinů přítomných v potravinách, kosmetice a lécích. Některé léky mají negativní účinek na naše střeva: NSAID, antibiotika, psychotropní látky. Co můžeme udělat pro zlepšení stavu střev, je mimo jiné podpora našeho mikrobiomu a správná výživa, jako například fruktooligosacharidy (FOS). To je první krok ke zlepšení. Dobře vyživovaný mikrobiom zajišťuje adekvátní tvorbu serotoninu pro náš mozek; vše má tedy určitou souvislost.

Je mnohem snazší užívat si života, když máme stabilizovanou takzvanou hormonální ekonomiku. Na pleti bude rychle vidět přebytek androgenů a příliš málo testosteronu nebo narušená hladina estrogenu. Jsem přesvědčena o tom, že úplné vyloučení některých potravin nemusí přinášet vytoužené účinky, ale naopak vést k výživovým nedostatkům, které následně zvýší zánětlivost.
Zvýšení hladiny androgenů je velmi často spojeno se zvýšením inzulínu, u pacientů s narušeným metabolismem sacharidů, inzulínovou rezistencí nebo hyperinzulinemií. Při příliš velkém množství inzulínu je pozorován nadměrný růst vousů (také charakteristický pro PCOS), nadměrná tvorba kožního mazu na obličeji a pokožce hlavy. U tohoto typu poruchy stojí za to skutečně vyřadit z jídelníčku bílý cukr. Abyste však úplně nepřišli o radost z mlsání, nahraďte ho něčím, co bude fungovat třemi způsoby: Zaprvé nezpůsobí kolísání cukru a inzulinu, zadruhé poskytne tělu vlákninu a bílkoviny a zatřetí bude působit jako přírodní antioxidant. Mám samozřejmě na mysli TYČINKY NATURAL BALANCE ze 4 druhů bobulí.
Krása, nebo spíše problémy s krásou, mohou být také ovlivněny problémem s čištěním, neboli narušenou methylací. Tento jev bohužel postihuje stále více lidí. Provádíme testování homocysteinu a v případě vysokého výsledku pak identifikujeme gen MTHFR. Mutace v tomto genu nám říká, že tělo bude mít problém s čištěním a bude docházet k hromadění toxinů, toxických aminokyselin a zbytečných hormonů. Tělo navíc nebude schopné využívat antioxidanty, včetně glutathionu, který je běžnou příčinou například akné. Pro snížení homocysteinu potřebuje tělo methylované vitamíny B. Příznaky mutace MTHFR jsou velmi nespecifické a je jich málo. Mezi charakteristické příznaky patří: únava, narušení hormonální rovnováhy, problémy s koncentrací, poruchy nervového systému, např. neuróza, poruchy parametrů železa. Neexistuje lepší antioxidant, který by pomáhal očistě těla, než Astaxanthin a výtažek z borůvek.

Dalším faktorem, který ovlivňuje vaši krásu a celkovou pohodu, je to, co jíte. Tělo bohužel nemusí tolerovat některé produkty a v takovém případě hovoříme o potravinových alergiích nebo přecitlivělosti. V případě alergií obvykle řešíme velmi rychlou reakci na konzumované jídlo. Tomu se říká alergie závislá na IgE. Takto se může objevit například kopřivka. V případě přecitlivělosti na jídlo související s IgG bývají příčiny složitější a důsledky konzumace mohou být viditelné až o několik dní později. Mezi nejčastější příznaky přecitlivělosti patří: problémy s trávicím systémem (plynatost, průjem, zácpa, bolesti břicha), chronická únava a slabost těla a dermatologické problémy (ekzémy, akné, atopická dermatitida nebo erytém), bolesti hlavy a nárůst hmotnosti bez změny stravy. Pokud nemůžete jít na testy a je pro vás obtížné zjistit, co může vaši celkovou pohodu ovlivňovat, doporučuji nejméně po dobu 3 týdnů využívat velmi zdravý model výživy vyvinutý společností Oriflame. Nabízí výběr zdravých koktejlů, polévek a tyčinek. Díky této stravě dopřejete tělu odpočinek, přidáním astaxantinu posílíte imunitu a určitě zlepšíte stav své pokožky.

Zmíním další produkt, který mne od samého začátku zaujal z hlediska podpory naší krásy. Jsou to Omega 3 mastné kyseliny, bez kterých nedosáhneme radosti ze života ani dobrého vzhledu. Aby se však účinky omega 3 mastných kyselin (EPA a DHA) skutečně příznivě projevily na zdraví, je nutné je konzumovat pravidelně.
Krása a radost ze života mohou jít ruku v ruce. K tomu, aby se naše pleť vrátila do dobré kondice, jsou někdy nutné změny ve stravě, výběr vhodných potravinových doplňků, hydratace nebo spolupráce s lékařem, pokud jsou příčinou kožních poruch hormonální problémy.
Užívejme si život, dokud ho máme. Vážme si toho, "nakažme" své okolí úsměvem a pak si začneme užívat radost naplno.

Katarzyna Pryzmont
psychodietetik, dietolog,
Členka polské společnosti pro dietetiku
a Polské asociace dietologů