

První otázka, kterou bychom si měli položit, zní: „Žiju v přítomném okamžiku, nebo mám mysl zaplněnou věcmi, které neustále volají po mé pozornosti?“ V druhém případě pravděpodobně cítíme více stresu a potřebujeme účinné antistresové techniky. Pojďme se na toto téma podívat podrobněji a pojďme se naučit, jak přejít z režimu autopilota a začít svůj život vědomě řídit!
Víte, co to skutečně je stres?
Je to automatická fyzická a emoční reakce na jakoukoli skutečnou nebo potenciální hrozbu či výzvu, jíž čelíme. Před tisícovkami let bylo pro lidské přežití nutné dokázat rychle zvýšit hladinu stresových hormonů a přejít tak do režimu „útěk nebo útok“. V dnešní společnosti už o přežití fyzicky bojujeme jen zřídka. Přesto se v našem těle stále odehrávají stejné procesy, ať už čelíme skutečné fyzické hrozbě, nebo jen každodenním mentálním stresům, jako jsou:
- dopravní termíny
- vražedné termíny v práci
- hádky s kolegy nebo partnerem
- nezaplacené složenky a další starosti..
Tyto každodenní stresy nás mohou snadno vyčerpat. To je bohužel prostě součást moderního života. Všichni zažíváme stres, ale je zjevné, že stres sám o sobě nebezpečný není – je to ve skutečnosti mechanismus pro přežití. Nebezpečná je absence zotavení ze stresu a schopnosti se stresem pracovat.
UVOLNĚNÝ NEBO VYSTRESOVANÝ
V průběhu dne se pohybujeme mezi stavy, kdy jsme v klidu, a kdy jsme ve stresu. Dočasný, mírný stres není špatný. Potřebujeme ho, abychom zvládli každodenní povinnosti, dodává nám palivo pro naše výkony. Když máme příliš nízkou hladinu stresu, můžeme cítit letargii a ztrácíme motivaci. Pokud je stres příliš silný a trvá příliš dlouho, může vést k vyhoření. Proto je to o vyváženosti a o tom, jak najít tu správnou rovnováhu stresu a klidu.
ÚČINKY STRESU
Většina z nás už fyzické dopady stresu zažila. Když jsme ve stresu, zvýší se napětí ve svalech a nám tuhnou ramena, začíná nás bolet hlava, zrychluje se dýchání i tepová frekvence. Těmito reakcemi na stres nám tělo říká, že máme začít dávat pozor a něco změnit, abychom míru stresu snížili. Mnoho studií spojuje chronický stres s různými chorobami, jako jsou srdeční onemocnění, redukce mozkových funkcí, snížená funkčnost imunitního systému, poruchy trávicí soustavy, deprese a další. Chronický stres může vést i k nezdravému chování, například k emočnímu přejídání (silnější touha po sladkých a tučných jídlech, což vede k tloustnutí), ke kouření, vyšší spotřebě alkoholu, k rodinným či pracovním konfliktům atd. Proto je důležité se se stresem vypořádat, než sami sebe ztratíme a přestaneme zotavení považovat za prioritu.
JAK PRACOVAT SE STRESEM
Ačkoli je stres součástí každodenního moderního života, někteří lidé ho dovedou zvládat mnohem snáz než ostatní. Pro ty, kteří touto schopností požehnáni nebyli, tu jsou účinné techniky práce se stresem, které nám mohou pomoci se s každodenními stresory vypořádat a podpořit tak své zdraví. Doporučuji vám vyzkoušet některé z níže uvedených technik na zvládání stresu, které můžete použít kdykoli a kdekoli:
- Několikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte, snažte se s každým výdechem povolit ramena dolů.
- Zakružte rameny dopředu a dozadu, abyste uvolnili napětí.
- Protáhněte si krk ze strany na stranu:
- přitáhněte ucho k rameni,
- vydržte 10 sekund,
- uvolněte a opakujte na druhou stranu.
- Usmějte se!
- Když se usmíváme, dochází ke stažení svalů tváře. To mozku dává signál k uvolnění chemických látek, které nám pomáhají relaxovat.
- Praktikujte zpřítomnění.
Zpřítomnění neboli mindfulness může být dobrou technikou ke zlepšení emoční pohody. Pojďme se blíže podívat na to, co to vlastně zpřítomnění je.
CO JE TO ZPŘÍTOMNĚNÍ?
Zpřítomnění je schopnost soustředit se na to, co se děje tady a teď, aniž byste o tom přemýšleli. Pravděpodobně si říkáte: „Jak se mohu soustředit bez přemýšlení?“ My lidé rádi přemýšlíme. To nás odlišuje od zvířat. Měli bychom se naučit, jak někdy NEMYSLET, ale prožívat okamžiky. Na přemýšlení máme času dost, ale potřebujeme také čas na prožívání okamžiků! A to vše je o udržení rovnováhy.
Je to jako cvičení. Cvičení je prospěšné pro zdraví, ale pokud bychom cvičili 15 hodin denně, tak si ublížíme. Mezi aktivním odpočinkem a odpočinkem musí být rovnováha. Odpočinkem zvyšujeme svou efektivitu. Myšlení je duševní práce. Každý den zažíváme mentální maraton, kdy analyzujeme, porovnáváme, hodnotíme, představujeme si, předvídáme a řešíme problémy. Díky tomu vymýšlíme věci a jsme produktivní. Ale bez přiměřeného odpočinku nemůžeme plně fungovat!
JAK PRAKTIKOVAT ZPŘÍTOMNĚNÍ?
Podívejme se, jak cvičit zpřítomnění! Představte si, že jste na procházce přírodou.
MYŠLENÍ:
Pokud se procházíte a přemýšlíte o něčem jiném (problémy v práci, nové plány do budoucna atd.), nepraktikujete zpřítomnění, jen přemýšlíte. Pokud přemýšlíte o přírodě (například o tom, jak vypadá krajina, jak se v ní cítíte), také to není zpřítomnění..
PROŽITKY:
Cvičení zpřítomnění je o prožívání všemi smysly. Věnujte pozornost tomu, jaké zvuky slyšíte (ptáci, cvrčci, šustění stromů?). Věnujte pozornost tomu, co cítíte (vůně borovice, svěžest po dešti nebo rozkvetlé květiny?). Jen si všímáte, ale NEMYSLÍTE na to, co vám vůně připomíná. Věnujte pozornost tomu, jak vypadá půda pod nohama (měkká, tvrdá, houbovitá?). Udržet plnou pozornost po dlouhou dobu není snadné, zvláště na začátku. Nestresujte se a nenuťte se do toho. Zkuste to alespoň několik minut a příště zkuste tuto dobu prodloužit. Pamatujte si, že jde o postupný proces. Zpřítomnění je snazší s postupným cvičením.
JEDNODUCHÁ MEDITACE
Další způsob, jak cvičit zpřítomnění, je provádět jednoduchou meditaci:
- Pohodlně se usaďte.
Zavřete oči, aby vás nic nerozptylovalo. - Soustřeďte se na svůj dech.
Uvědomte si vzduch vydechovaný nosem a ústy, břicho stoupá a klesá. - Všimněte si okamžiku, kdy se vaše mysl vzdaluje dechu.
Vaše mysl se nevyhnutelně začne odklánět od dechu a bloudit jinde. Nebojte se. Není třeba blokovat nebo omezovat své myšlení. Když si všimnete, že vaše mysl bloudí, jemně přiveďte svou pozornost zpět k dechu. - Reagujte klidně na svou mysl.
Možná zjistíte, že neustále bloudí - to je normální. Místo toho, abyste bojovali se svými myšlenkami, procvičte si jejich sledování bez reakce. Jen se posaďte a dávejte pozor. Vracejte se znovu a znovu ke svému dechu. Tímto způsobem trénujete a posilujete svoji pozornost.. - Až budete připraveni, jemně vzhlédněte vzhůru (pokud máte zavřené oči, otevřete je). Poslouchejte uvědoměle všechny zvuky ve svém okolí. Všimněte si, jak se nyní vaše tělo cítí. Věnujte pozornost svým myšlenkám a emocím. Vraťte se ke svým každodenním činnostem.
Pro dosažení co nejlepších výsledků zkuste meditovat 10-20 minut denně. Konzistentní praxe je důležitější než doba jedné meditace. Pokud se při meditaci cítíte nepohodlně, nenuťte se do ní, zkuste jiné cvičení.
ZPŘÍTOMNĚNÍ V KAŽDODENNÍM ŽIVOTĚ
Buďte plně soustředěni bez přemýšlení - to se snáz řekne, než dělá, hlavně pokud jsme ve stresu a naše myšlenky se nezastaví. Dobrá zpráva je, že existují způsoby procvičení zpřítomnění pro běžný den, například:
- Chůze nebo cvičení
- Koupel ve vaně
- Hraní si s dětmi
- Čas s rodinou, přáteli, s domácím mazlíčkem
- Poslech hudby
- Péče o tělo
- Jídlo
Zapojení zpřítomnění do každodenního života je jednoduché, zábavné, nevyžaduje žádný čas navíc a při každodenním cvičení přináší skvělé výsledky.
POZORNOST A JÍDLO
Už jste někdy seděli před televizí s miskou plnou jídla a najednou jste si všimli, že miska je prázdná? Když soustředíte svou pozornost na něco jiného, jíte nevědomky; pravděpodobně si ani neužijete chuťové vjemy. Uvědomělé stravování spočívá v úplném uvědomění si skutečnosti, že jíte. Když jíte, zpomalte, dávejte pozor na to, co jíte, a užívejte si každé sousto.
Tady je 6 klíčových prvků uvědomělého stravování:
- Vybírejte si zdravé a výživné jídlo, po kterém se budete cítit dobře.
- Při jídle věnujte pozornost všemu, co ovlivňuje smysly: chuť, vůně, konzistence a vzhled.
- Jezte bez pocitu viny nebo úzkosti. Stojí za to pracovat na sebepřijetí, uspokojení svých potřeb, tužeb a emocí spojených s jídlem.
- Jezte, když máte pocit hladu. Využijte signály svého těla, jako je hladu a sytost.
- Nenechte se rozptylovat, zaměřte se pouze na to, abyste si jídlo opravdu ochutnali.
- Přestaňte jíst, když pocítíte první známky sytosti.
Uvědomělé stravování má mnoho výhod. Zažijete méně stresu a přejídáte se méně často, protože lépe rozeznáváte signály svého těla. Uvědomělé stravování vám pomůže zhubnout a udržet si zdravou váhu.
Jak tedy začít uvědoměle jíst?
ZAČNĚTE KRŮČEK PO KRŮČKU
Nové změny se mohou zdát skličující, zejména pokud vedete rušný životní styl a sotva máte čas si sednout k jídlu. Začněte s jedním jídlem denně nebo dokonce s jedním týdně. Malé kroky skutečně vedou k proměně a mohou vést k osvojení dobrých návyků po zbytek vašeho života. Zaměřte se na svou motivaci a odhodlání.
ZVOLNĚTE
Posaďte se ke stolu a udělejte si čas. Umístěte vidličku mezi kousnutí, jedzte levou rukou (pokud jste pravou rukou a naopak) nebo hůlkami (pokud na to nejste zvyklí), abyste zpomalili, což vám dá větší chuť k jídlu. Kousněte malé kousky a pečlivě žvýkejte jídlo - také to pomůže trávení.
NEROZPTYLUJTE SE
Vypněte obrazovku monitoru, telefon a plně se soustřeďte na jídlo před sebou. Jezte sami, bez společnosti rodiny nebo kolegů. Udělejte si čas jen pro tebe.
ZAPOJTE SVÉ SMYSLY
Zkuste jíst všemi smysly: soustřeďte se na vzhled svého jídla. Jaké barvy vidíte? Tvary? Stoupá pára nad talířem? Jak jídlo voní? Jaké koření cítíte? Jaká je konzistence jídla? Jeho teplota? Je jídlo tvrdé, měkké, křupavé, šťavnaté? Jaký zvuk vydává, když kousnete? Jak chutná? Je sladké, kyselé, hořké, slané, umami? Aké příchutě vyniknou nejvíce? Pojmenujte je, abyste zaměřili svou pozornost
JÍDLO SI VYCHUTNEJTE
Užijte si radost z vychutnaného jídla.
JEZTE, KDYŽ MÁTE POCIT HLADU
Poslouchejte, co říká vaše tělo. Pokud máte hlad - najezte se, pokud jste plní - přestaňte jíst. Během jídla nedoplňujte talíř ze zvyku, chvíli počkejte, abyste zjistili, zda máte stále pocit hladu.
Když máte chuť jíst, ujistěte se, že vaše tělo opravdu signalizuje pocit hladu. Nebo se možná jen nudíte? Odvěďte svou mysl od jídla, třeba prcoházkou.
Děti se velmi dobře soustředí na jednu věc. Například při jídle věnují pozornost pouze této činnosti - na ničem jiném nezáleží. Procvičte si toto chování specifické pro děti, včetně věnování plné pozornosti jídlu.
VÝHODY UVĚDOMĚNÍ
Pravidelné procvičování uvědomění vám může přinést mnoho výhod bez ohledu na to, jaký typ cvičení preferujete (meditace, uvědomění v každodenním životě). Mezi tyto výhody patří: snížená úroveň vnímaného stresu a úzkosti, lepší pozornost, lepší kvalita spánku a méně záchvatů emočního přejídání.
DEJTE SI ČAS
Uvědomění a uvážené stravování nejsou snadné. Zbavit se starých návyků bývá obtížné. Naučit se naslouchat svému tělu vyžaduje čas; je to trvalý proces, na kterém musíme neustále pracovat.

Marlene Nordlander
Senior globální školitelka wellness, Oriflame, Stockholm; registrovaná dietetička; vlastní magisterský titul z dietetiky a lidské výživy, Uppsala University a Umeå, Švédsko; certifikovaná fitness instruktorka a fyzioterapeutka; v oblasti výživy a zdraví z
